Školní dění

3. září. 2019

Informace k plávání

Od 5. 9. 2019 do 7. 11. 2019 každý čtvrtek probíhá výuka plavání v Náchodě. Odjezd od školy autobusem v 6:45 hod. Začátek plavání je v 7:30 hod. S sebou plavky, ručník, mýdlo, svačinu a pití. Ve škole se učí od 3. vyučovací hodiny. Aktovku s učením si děti nechají ráno ve škole, plavání mají v batůžku.

28. září 2016

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

Protože o prázdninách proběhla rekonstrukce sociálního zařízení, chtěli jsme se pochlubit a ukázat nejenom školákům, ale i ostatním obyvatelům Černčic to, co se vybudovalo.

Rodiče našich žáků jsme pozvali také na školní zahradu, kde probíhalo soutěžení rodičů s dětmi v netradičních disciplínách. Děti například navigovaly rodiče, kteří měli zavázané oči, na cíl, ve vyznačené dráze probíhaly dostihy rodičů s dětmi na zádech nebo si mohli vyzkoušet štafetovou soutěž v hodu míčem.

Na zahradě se podávalo drobné občerstvení, o které se postaraly paní učitelky. Počasí nám přálo a myslím si, že jsme se všichni dobře bavili.

 

12. října 2016

Projektový den: 72 hodin “ČISTÁ ŠKOLNÍ ZAHRADA”

Projekt 72 hodin byl zahájen společně se všemi žáky ve třídě. Děti si oblékly zakoupená trička a s chutí se pustily do práce. Nejenom, že jsme uklidili a zazimovali školní zahradu, opravili hmyzí domek, sesbírali jsme i odpadky po celé vesnici. Velký nepořádek byl před místní prodejnou. Odhozených nedopalků od cigaret bylo snad přes 200.
Posledním úkolem bylo zasazení rakytníku. O to se postarali naši “páťáci”, protože jsou v naší škole poslední rok.
Za odměnu každý dostal náramek a tetování.

 

říjen – listopad

Strašidlení  v družině a na školní zahradě.

Nejdříve jsme si místnost školní družiny vyzdobili netopýry, krysami a strašidelnými stromy –  a pak jsme si hráli. Zkoušeli jsme vytáhnout jablko z vody pusou, namotávali dýně na provázku, omotávali mumie toaletním papírem, krmili se navzájem špagetami a vařili krev na strašidelné obrázky a otisky. Na zahradě na nás pak čekala cesta bažinou s krysami, po laně jsme museli obejít duchy, vyhnout se strašné ruce, vylovit  hady z krabice plné listí a v dýni najít malou odměnu. V krabici plné kaštanů jsme hledali pavouky. Na závěr jsme vyřezali dýňová světla, která zdobí školní zahradu. Až půjdete kolem, můžete je rozsvítit.

Hasík

Během října se děti seznamovaly s preventivně výchovným programem Hasík. V rámci toho nás ve škole dvakrát navštívila hasička s přednáškou. Děti byly seznámeny s požární ochranou, prací hasičů a chování v mimořádných situacích. Poté jsme jeli společně do Velkého Poříží na požární stanici. Zde si žáci prohlédli garáže a hasičská auto. Hasič jim předvedl, co se ukrývá v každém hasičském autě, oblékl paní učitelku do hasičského obleku a vyzkoušel si jejich znalosti. Děti byly moc šikovné a vše si z přednášek pamatovaly. Fotografie z exkurze najdete na webu školy.

Bruslení – prosinec

I letos jsme využili nabídku k bruslení na zimním stadionu v Novém Městě nad Metují. Při první hodině jsme poznávali dovednosti žáků. Někteří zkušeně bruslili a zkoušeli krasobruslařské kousky, kluci projížděli slalom a těm nejmenším jsme pomáhali zvládnout první krůčky na ledě.

Při druhé a třetí hodině žáci bruslili pod vedením instruktorů. Byli rozděleni do družstev. Úplní začátečníci se učili stát na ledě bez opory, chodit, zvedat nohy, ale také i padat. Zkušenějším děvčatům se věnovaly 2 instruktorky z krasobruslení a kluky učili trenéři hokeje. Instruktoři měli připraveno mnoho pomůcek, vysvětlovali techniku bruslení a hráli s dětmi zajímavé hry. Všichni jsme byli s výukou velmi spokojeni a za rok se na bruslení určitě znovu přihlásíme.

Vánoční nocování

Vánoce jsou pro děti nejkrásnějším svátkem v roce. Všichni jsou plni očekávání, nedočkavosti a těšení se. I ve škole panuje předvánoční nálada. Každý den se scházíme u adventního kalendáře, zpíváme koledy a postupně rozbalujeme 24 dárků. Jsou v nich ukryty sladkosti, notýsky nebo drobná překvapení.

Letos poprvé připravujeme vánoční nocování ve škole. Sejdeme se v úterý 20. prosince navečer.  Všichni společně budeme připravovat slavnostní večeři. Obalíme řízky, oloupeme brambory a připravíme zeleninovou oblohu. Suroviny, které paní učitelky předem obstarají, budou hrazeny z peněz získaných sběrem starého papíru.

Potom půjdeme ven na školní zahradu, kde zažijeme slavnost adventní spirály. Do školy nás přiláká vůně večeře. Zasedneme k vánočně vyzdobeným stolům ve třídě a všichni se společně najíme. Budeme se těšit na vyzkoušení starých tradic a zvyků. Nebude chybět rozkrajování jablíček, házení pantoflí ani pouštění lodiček ze skořápek. Večer zakončíme koledami, rozdáváním dárků a pohádkou na dobrou noc.

Druhý den ráno pojedeme do kina, kde uvidíme pohádku „ANDĚL PÁNĚ 2“. Po návratu do Černčic ještě půjdeme s panem myslivcem Václavem Zítkou ozdobit stromečky zvířatům do lesa, nasypat do krmelců a popřát i jim krásné Vánoce.

Už teď se na nocování ve škole moc těšíme.

5. ledna 2017

Exkurze do Hvězdárny a vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové

Ve čtvrtek 5. ledna se žáci 4. a 5. ročníku vypravili do Hradce Králové. Když jsme přijeli do hvězdárny, zaujala nás spousta zajímavých věcí. Vyzkoušeli jsme plazmovou kouli nebo simulátor zemětřesení. Pak nás zavedli do sálu. Vypadalo to tam trošku jako v kině až na to, že promítací plátno bylo umístěno šikmo na stropě. Promítali nám noční oblohu nebo souhvězdí, viděli jsme film o vzniku naší planety Země. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí, například jak na noční obloze rozeznat hvězdu od planety.

Z hvězdárny jsme jeli trolejbusem do vodní elektrárny Hučák. Dozvěděli jsme se, že elektřina se dá vyrobit ze Slunce, vody, větru nebo z biomasy. Vyzkoušeli jsme si loďku, kterou jsme poháněli pomocí větru, autíčka, na která jsme svítili žárovkou a ony jely díky solárním panelům. Prohlédli jsme si i vodní elektrárnu Hučák.

Potom jsme došli k soutoku Labe s Orlicí a pěšky dorazili k autobusu, který nás odvezl domů. Sice jsme byli unaveni, ale moc se nám to líbilo.

žáci 4. ročníku

Medvědova lyžařská akademie – lyžařský kurz

6. – 10. února 2017

V pondělí 6. 2. jsme jeli na první den lyžařského kurzu do ski areálu Hartman v Olešnici v Orlických horách. Já jsem se přihlásila na snowboard. Nepatřila jsem mezi začátečníky, protože jsem na snowboardu jezdila už v loňském roce. Nejdříve jsme chodili  do kopce pěšky, ale druhý den jsme jezdili i na kotvě. Ve středu jsme už jezdili jako mistři světa. V pátek byly závody, na které se mohli přijet podívat i rodiče. Závody jsme si užili. Za odměnu jsme dostali bonbony, sladkosti a celodenní skipas.

Tenhle týden jsem si pořádně užila a vždy, když pojedu na snowboardu, tak si na tento kurz vzpomenu.

Lucie Fiedlerová, 5. ročník, 10 let

28. února

MASOPUST

Všichni asi víte, co masopust znamená.  Průvod s maskami obchází celou vesnici, koleduje si od lidí různé dobroty a občas i nějaké peníze. Přesně takový masopust byl v Černčicích. V úterý ve 3 hodiny se sešla na školní zahradě spousta masek. Byli tam zloději, kuchařky, beruška, šašci, bílá paní, dokonce i arcibiskup. Pan starosta nám předal vládu nad Černčicemi a my jsme mu za odměnu zazpívali písničku. Pak průvod vyšel. V čele průvodu jel traktor. Za ním byla připojená polní kuchyně, které velel pan Deyl. Uvařil výborný guláš, který se rozdával lidem, ke kterým jsme přišli koledovat. Přečetli jsme jim vinš a oni nás odměnili. Přitom jsme si také hráli a honili se, aby to byla ještě větší zábava. Když se průvod blížil ke škole, všechny nás už bolely nohy. No, jak by ne, když jsme obešli celou vesnici. Moc jsme si to užili.

Děkujeme všem lidem, kteří nás pohostili, děkujeme i za finanční podporu. Peníze budou rozděleny do mateřské a základní školy. A my školáci je použijeme na školní výlet.

Justýna Kroulová, 4. ročník


Nový školní rok 2017/ 2018

Výlet do Adršpachu

     Školní rok začal výborně, protože v úterý 5. září z důvodu rekonstrukce vodovodního řádu netekla voda, jsme jeli na výlet do Adršpachu. Sešli jsme se na vlakové zastávce a vyrazili. Byla to dlouhá jízda, dvakrát jsme přestupovali.

     Viděli jsme mnoho krásných skalních útvarů. Například starostu a paní starostovou, homoli cukru, želvu a mnoho dalších. Všechny skály byly z pískovce, proto bylo kolem plno písku. Došli jsme až k jezírku a nastoupili do lodičky na cestu kolem světa. Pan, který pomocí tyče odstrkoval loď, nám popisoval všechno, co vidíme. Potom jsme prolezli myší dírou, zastavili se na sloním náměstí a vraceli se zpět na vlak.

     V Černčicích už na nás čekali rodiče. Musíme říct, že tento výlet jsme si hodně užili.

                                                                                                                            Žáci 5. ročníku

 

24. – 25. října 2017

Podzimní skřítkování

     V úterý 24. října jsme se v pět hodin sešli na podzimní skřítkování nebo-li přespávání ve škole. Nejprve si šel každý vybalit věci, spacáky a podložky. Potom jsme se sešli ve školní družině, kde nám paní vychovatelka přečetla pohádku o skřítcích Spadlístkovi a Malovánkovi. Když paní vychovatelka dočetla, šli jsme na zahradu.Tam jsme se rozdělili na dvě skupiny. Jedna skupina šla hrát skřítkovské hry, například omotávání stromu provazem, štafetu s konvemi, házení na ježčí bodliny, …. Druhá skupina s paní ředitelkou vydlabávala dýně. Potom jsme se vyměnili.

       Po ukončení všech skřítčích úkolů jsme se šli navečeřet. Večeři si každý přinesl z domova. Pak následovala další překvapení. Starší děti ve škole pekly štrúdly a mladší děti šly do černčické věže, kde na ně čekala spousta zajímavých setkání. Když vstoupily do věže, měly nalepit listy na skřítka, aby mu ve věži nebyla zima. V dalším patře potkaly babku bylinkářku, se kterou ochutnávaly bylinkové čaje, poznávaly bylinky a některé si mohly i ochutnat. Ve vyšším patře potkaly babičku s kouzelnou zahrádkou, kde všemi smysly poznávaly podzimní plody. V posledním patře na ně čekal mnich, který povídal o černčickém zvonu, na který si děti mohly zazvonit a podívat se na osvětlené Černčice a Nové Město. Ani my starší jsme nepřišli zkrátka. Když se mladší děti vrátily do školy, do věže jsme se šli podívat i my. 

     Ve škole jsme ještě shlédli film a pak už jsme spali. Moc se mi to líbilo.

                                                                                                                Martina Dědková, 5. ročník

listopad 2017

Keramické dílny

     Adventní čas ve škole není až tak spojen s klidem a pohodou, ale s nácvikem písní nebo koled na vánoční koncert, s výzdobou školy a vyráběním.

     Letos jsme využili nabídku DDM Bájo z České Skalice a uspořádali jsme keramické dílny. Děti se rozdělily do dvou skupin a pod vedením zkušených keramiček se začala ukazovat první zdařilá díla. Svícen v podobě hvězdy se všem povedl a pod vánočním stromečkem děti určitě sklidí velkou pochvalu.

                                                                                    Mgr. Miroslava Ježková, ředitelka školy

prosinec 2017

Bruslení

     Po ukončení plaveckého výcviku jsme hledali další sportovní disciplínu, ve které by se děti mohly zdokonalit. Vybrali jsme bruslení. Na zimní stadion v Novém Městě nad Metují jsme se vypravili třikrát. Někteří zkoušeli na ledě teprve první krůčky, děvčata nacvičovala taneční sestavy, kluci hráli hokej anebo jsme si jen tak bruslili. Na jednu lekci přišli i trenéři a to byla teprve podívaná.  Na závěr nechyběla dobrá svačina od maminky a teplý nápoj v podobě čokolády.

     Bruslení jsme si užili a těšíme se na další sportování, které bude v únoru v podobě lyžařského výcviku ve Ski areálu Hartman v Olešnici v Orlických horách.

                                                                                    Mgr. Miroslava Ježková, ředitelka školy

Vánoční nocování ve škole

     Ve středu 20. 12. jsme se k večeru sešli ve škole. Připravili jsme si ležení, 5., 4. a 3. třída spala nahoře, 1. a 2. třída spala dole. Když přijel pan Štursa, pomohli jsme mu vynosit všechny nástroje a začali bubnovat na různé bubny. Po skončení jsme se šli navečeřet. Po večeři jsme relaxovali při zvuku různých nástrojů, nakonec pan Štursa přečetl indiánský příběh a zazpíval  indiánskou ukolébavku “Spinkej, můj maličký!”

     Druhý den jsme se nasnídali a hned potom nás čekalo stolování. Spojili jsme lavice dohromady, vyzdobili jsme je tím, co jsme si přinesli z domu. Když jsme měli vše připravené, zkoušeli jsme vánoční zvyky – pouštění lodiček, krájení jablíček nebo házení pantoflí. Napjatě jsme čekali na losování malých dárečků. Každý si vylosoval jeden lísteček, na kterém bylo číslo stejné jako na dárku. Hned potom jsme se šli podívat do kostela na betlém vyrobený ze dřeva. Nakonec jsme si vzali seno, jablka a kaštany v taškách a vydali se ke zvířátkům ozdobit stromeček. Jako poslední zakončení dne nám děti z dramatického kroužku předvedly divadlo “O dvou tovaryších”. Musím říct, že se mi vánoční přespávání moc líbilo.

                                                                                                          Pavlína Kopecká, 5. ročník

únor 2018

Masopust

     V sobotu 10. února v jednu hodinu odpoledne měl před školou sraz tradiční masopustní průvod. Sešla se spousta masek, např. vlci, čarodějnice, rytíři, … . Masopust jsme zahájili tak, že nám pan starosta předal vládu nad obcí. Vpředu průvodu jel traktor, ze kterého hlasitě vyhrávala muzika. Traktor řídil pan starosta a vzadu ve vleku seděl pan Deyl, který připravoval prejt a tlačenku na tácky.

     Šli jsme od domu k domu a rychle nám to utíkalo. Lidem jsme přečetli básničku, obdarovali je prejtem a tlačenkou a oni na oplátku nám věnovali nějaké sladkosti a dokonce i peníze. Všichni jsme si  to moc užili. Než jsme došli ke škole, kde byl konec masopustu, byli jsme už celí uchození.

                                                                                                         Justýna Kroulová, 5. ročník

únor 2018

Lyžařský výcvik

     V pondělí 12. února jsme jeli se školou autobusem do Orlických hor na skiareál  Hartman. Začal nám lyžařský výcvik.  Každý den jsme se těšili, co si pro nás trenér  připraví. Jezdíme na lyžařský výcvik třetím rokem a vždy si to moc užíváme. S rodiči lyžovat nejezdím a o to víc je to mne zábavnější. Náš trenér se jmenoval Láďa. Na to, že jsem skoro neuměla lyžovat, mě toho spoustu naučil. Hned první den, po chvilce lyžování ve školičce, mě poslali na veliký vlek. Bylo zajímavé, že nás učili lyžovat bez hůlek. Hůlky měly děti v lepších družstvech. Moc jsem si přála, abych si to s hůlkami mohla také zkusit. Splnilo se mi to. Všechny nás mrzelo, že týden uběhl tak rychle.

                                                                                                         Justýna Kroulová, 5. ročník

květen 2018

Školní výlet do Mirakula

     Ve středu 30. května jsme jeli na školní výlet do Mirakula. Sešli jsme se ve tři čtvrtě na šest na vlakové zastávce. Cestou jsme několikrát přestupovali, a když jsme konečně dorazili na místo, byli jsme nedočkavostí celí bez sebe.

     Na začátku nás upoutala nafukovací trampolína. Také jsme si vyzkoušeli velikánské houpačky. Moc nás to bavilo. Prošmejdili jsme i podzemní chodby, které ústily vždy v nějakém zajímavém hradě. Lezli jsme různými průlezkami, jeli jsme dlouhými tobogány. Prošli jsme i naučnou stezku, kde jsme viděli rozklad papíru, lahví, skla nebo krabic od mléka.

     Nakonec jsme se vyřádili ve vodním světě, kde jsme se příjemně osvěžili. Unavení, ale dostatečně vyřádění jsme zvládli cestu domů vlakem. Nečekaná překážka na trati způsobila velké zpoždění vlaku, a tak jsme byli rádi, že si pro nás rodiče přijeli auty do České Skalice. Musím říct, že jsme si výlet moc užili a děkujeme rodičům za jejich pomoc.

červen 2018

 

„Hrajme si i hlavou“

     Ve čtvrtek 21. června jsme se se žáky pátého ročníku vypravili do Hradce Králové, kde katedra fyziky Univerzity Hradec Králové pořádala ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem již 11. ročník „Hrajme si i hlavou“. Akce je určena všechny, kteří si rádi hrají, přemýšlejí a bádají nad záhadami světa kolem nás.

     První věc, kterou jsme viděli, byly stánky, kde jsme plnili různé úkoly. Poznávali jsme rostliny, pozorovali lom světla, stříleli z děla nebo vyfukovali bubliny. Za správné odpovědi jsme sbírali papírky neboli „Hlavouny“, za které jsme si pak mohli vybrat ceny. Také jsme si vyrobili hmyzí hotel, hudební nástroj z gumové rukavice nebo píšťalku z brčka. Navštívili jsme 3D tisk, zkoušeli jsme si programovat legorobota a s napětím sledovali chemickou show.

     Pak jsme šli společně do restaurace na oběd. Někteří si dali svíčkovou, další boloňské špagety nebo řízek a hranolky. Oběd jsme zakončili zmrzlinou a přípitkem s přáním zdaru a úspěchů v dalších školách, na které se po prázdninách vypravíme. Myslím si, že na černčickou školu budeme všichni moc vzpomínat.

 

                                                          Žáci 5. ročníku a  Mgr. M. Ježková, řed. školy

Comments are closed.